Thursday, October 09, 2008

DNĚPROPETROVSKÝ INŽENÝR J. Bilan vynalezl vodní bicykl pro jízdu po mořském dně. Reaktivní vodní motorek si potápěč upevní na zádech jako batoh a šlape do pedálů jako na normálním kole. Na vodním bicyklu dosahuje rychlosti 5 km/h.
Mladý svět 28/1973

SOVĚTSKÁ FYZIČKA Taťána Kojalova v Komsomolsku dokrmuje elektricky rostliny. Rostliny totiž potřebují pro svůj vývoj určitou dávku elektřiny. Fyzička Kojalová pozorovala, že rostliny snižují elektrickou vodivost atmosféry o 30 až 50%.
Mladý svět 30/1972

JENOM SI OPRÁŠIL KOŠILI
Moskva: Chtěl jsem si pohrát s kamarádem než se rodiče vrátí domů, vysvětloval svůj skok z okna v šestém patře čtyřletý Surik Povzuk z ukrajinského města Pucku. Jak napsal list Socialisticeskaja industrija, soused, který přiběhl k místu pádu chlapce, jen viděl, že si hošík oprašuje košili jakoby nic. Lékaři pouze zjistili, že se mu při pádu dostal vzduch do pohrudnice, ale nyní je Surik již zcela zdráv a chodí do školky.
Lidová demokracie 19.1.1987

JEŘABINY NA TOPOLU jsou kuriozitou v jedné běloruské vesnici. Za války velká ocelová střepina poranila kmen stromů a do rány později ptáci zanesli semena jeřabin. Během let z kmene topolů vyrostl stromek, rodící jeřabiny.

Signál 3/1987

NEOBVYKLÝM ÚSPĚCHEM se mohou pochlubit pěstitelé z Irkutského zemědělského institutu. Ve sklenících zde dozrávají citróny o váze až půl kilogramu. Přesto, že venku panuje mráz 35 stupňů pod nulou, subtropickým rostlinám se ve sklenících daří znamenitě - kvetou čtyřikrát až pětkrát ročně a plodí po celý rok.
Vlasta 13/1987

ZAJÍMAVOU METODU ke studiu delfínů používají v Ústavu oceánografie Akademie věd SSSR. Studují delfíny v moři na svobodě, což je ovšem velmi náročné, neboť delfíni jsou 90 procent času skryti před pozorovateli ve vodě.
Ahoj na sobotu 24/1986

SE ZNAČKOU ZÁVODU
Hotovou obarvenou vlnu dodávají státu chovatelé ovcí Kuskusajského kraje. Tajemství úspěchu? V sousedství nádrže, z níž ovce pijí, byl uveden do provozu nový chemický závod.
Signál 2/1988

NEOBVYKLÝ PŘÍPAD se stal v Ázerbajdžánu. Jedenáctiletá dívka sklízela rajská jablíčka a pak usnula na poli. Brzy se však začala dusit a probudila se. Sanitkou ji převezli do nemocnice v Baku a lékaři zjistili, že spolkla hada. Po vypití fyziologického roztoku vyvrhla hada dlouhého pětašedesát centimetrů. Patřil k druhu polojedovatých plazů, a kdyby zůstal v žaludku delší dobu, mohl by se jeho jed dostat do krve a ohrozit zdraví dívky.
Svět socialismu 44/1988

OBOJŽIVELNÉ KOLO
Litevský inženýr Jusas Piliponis zkonstruoval obojživelné kolo, které může jezdit po zemi i po vodě. Na zemí je jeho nevýhodou nadměrná hmotnost, na vodě obtížné šlapání.
A-Z 2/1986

NAD BŘEHEM řeky Saun-Dzajlu objevili kirgizští vědci zajímavý topolový lesík s kmeny spirálovitě kroucenými. Kuriózní nález nyní zkoumají a zatím vyslovili hypotézu, že ke zkroucení kmenů došlo tím, jak se po celá léta koruny topolů natáčejí za sluncem.
Mladý svět 14/1988

OBROVSKÝ OREL, JEHOŽ ROZPĚTÍ křídel bylo přes dva metry, napadl nedávno cvičné letadlo v západosibiřské oblasti poblíž Tjumeni.
Mladý svět 13/1976

SPISOVATEL A ŽIVOT
Poprvé v životě navštívil své rodné město spisovatel Smirnodefisfrolkin. Za to mu byl udělen čestný titul občan Smirnodefisfrolkina.
Svět socialismu 27/1988

NOVÝ REKORD
Nový rekord ve skocích z desetimetrového prkna vytvořil známý skokan Profundov. Povedlo se mu skočit do hloubky 9 metrů 37 centimetrů.
Svět socialismu 25/1988

ZÁKLADY TELEPATIE
Sen o obrovském manku o celkové výši 2014 rublů 81 kopejka měli minulou noc vedoucí skladu Embuladze a skladník Zjuzjukin, kteří žijí několik tisíc kilometrů od sebe.